Питання і відпоіді

Як стати ініціатором встановлення нового меморіального знаку «Останньої адреси»?

Перш за все вам необхідно надіслати заяву до робочої групи проекту. Для цього ознайомтеся, будь ласка, з інформацією про те, як краще скласти заяву і які відомості для цього потрібно надати, тут - https://www.ostannyaadresa.com/instructions/.

Потім надішліть нам лист з вашою заявою на електронну адресу ostannya.adresa@ukr.net, або скористайтеся формою зворотного зв’язку тут, обравши посилання «Контакти» у верхньому меню на будь-якій сторінці нашого сайту.
***

Чи потрібно обов'язково бути родичем або нащадком того репресованого, з прізвищем якого я хотів би встановити знак «Останньої адреси»?

Ні, не обов'язково. Кожен заявник має право стати ініціатором встановлення знака з будь-яким прізвищем. Однак, якщо вам відомі родичі або нащадки тієї людини, про яку нам пишете, ми будемо вдячні вам за інформацію про них. Перед встановленням меморіального знака ми спробуємо з ними зв'язатися і запросити на відкриття знака.
***
***

Чи потрібно обов'язково жити в тому будинку, на якому встановлюється знак?

Ні, не обов'язково. Кожен заявник має право стати ініціатором встановлення знака за будь-якою адресою. Однак, якщо ви знайомі з кимось з мешканців або власників будинку, що має інтерес для проекту, ми будемо вам вдячні за інформацію про них. Можливо, вони допоможуть проекту отримати згоду відповідальних осіб на установку меморіального знака на фасаді.
***
***

Чи можна встановити знак, якщо будинок вже знесений?

Так, звичайно можна. Якщо справжній будинок не зберігся, меморіальний знак може бути встановлений на будинку, зведеному на місці знесеного, або на сусідньому будинку, або на будинку навпроти тощо. Перший рядок на табличці «Останньої адреси» може змінюватися, в залежності від конкретної ситуації. Там може бути написано «На цьому місці знаходився будинок, де жив ...», «Поруч з цим будинком знаходився будинок, де жив ...», «Навпроти знаходився будинок, де жив ...» тощо.
***

За яким порядком реалізуються заявки?

На початковому етапі, поки процедура встановлення меморіальних знаків лише розробляється, уточнюється і «визначається», ми починаємо з заявок, які здаються найбільш простими і зрозумілими в реалізації. Такими заявками ми вважаємо ті, в яких все більш-менш визначено:

– відома точна інформація про долю репресованого, обставин його загибелі та реабілітації;

– відсутні особливі складнощі з адресою – ми знаємо точну назву вулиці, номер будинку тощо;

– вдається відносно швидко встановити контакти з мешканцями або власниками будинку, на якому передбачається встановити знак.

По мірі розвитку проекту, ми будемо обробляти і реалізовувати більш «складні» заяви.
***

Меморіальний знак може бути встановлено лише з прізвищем розстріляного? А як же інші категорії репресованих: відправлені в табори і в'язниці, заслані, вислані?

На цьому, першому етапі ми в першу чергу реалізуємо заяви на розміщення знаків на згадку про тих репресованих, яких було засуджено до смертної кари. Однак ми приймаємо і реєструємо заяви, що стосуються і тих репресованих, хто помер у в'язниці, в таборах, на пересилання.

Пізніше «Остання адреса» почне поступово розширювати коло осіб, на згадку про яких встановлюються меморіальні знаки.
***
***

Чи довго чекати реалізації заявки та встановлення знаку?

Наш проект поки перебуває на стартовому, організаційному етапі, співробітників в його «штабі» працює зовсім небагато. Ми будемо тримати з вами зв'язок і повідомляти вам, як посувається справа. Швидкість обробки заявки залежить також від її простоти або складності. Можливо, для її реалізації потрібні деякі архівні дослідження, для проведення яких знадобиться додатковий час.
***
***

Хто і де виготовляє меморіальні знаки

Меморіальні знаки виготовляються централізовано, чітко за єдиним зразком. Виробництво їх організовано в невеликій компанії, що має серйозний досвід виготовлення металовиробів для архітектурних і мистецьких проектів на замовлення архітекторів, скульпторів, дизайнерів тощо.

***
***

Що може бути написано на меморіальному знаку?

Інформація на меморіальних знаках чітко стандартизована і завжди організована за одним принципом. Тут повідомляється лише ім'я, по батькові, прізвище репресованого, його професія, дати народження, арешту, загибелі, реабілітації. Ніяка додаткова інформація, ніякі пояснення або коментарі на знаку розміщені бути не можуть.
***
***
***
***

Чому ви вказуєте професію репресованого, але не повідомляєте посаду?

Меморіальні знаки «Останньої адреси» встановлено в пам'ять про людину, про особистість, а не про певні окремі факти її біографії, про її професійні досягнення або «трудові звершення». Для «Останньої адреси» не має значення, чи вчинила людина щось видатне, чи високу посаду займала і чи є вона якоюсь «знаменитістю». Нас цікавлять просто люди. Звідси і принцип «Одне ім'я – одне життя – один знак».
***

Чому в деяких випадках на меморіальному знакові не зазначена навіть професія?

Професія не вказується у тих випадках, коли з матеріалів слідчої справи – звідки береться більша частина інформації – а також з додаткових відомостей не вдається однозначно встановити, чим людина займалася. У минулі десятиліття використовувалися іноді досить складні та неочевидні назви посад. Не завжди можна зрозуміти, чим людина, насправді, займалася. У цьому випадку краще зовсім нічого не вказувати.
***

Скільки коштує встановлення меморіального знака? Хто оплачує цю вартість? Чому проект не може взяти ці витрати на себе і перекладає цей обов'язок на заявника?

Сьогодні вартість одного меморіального знака становить 1000 грн. Ця сума виплачується заявником вже після того, як всі відомості, що стосуються репресованого, перевірені, і можливість установки знака за конкретною адресою узгоджена з мешканцями та власниками будинку. Ми вважаємо дуже важливим, щоб заявник відповідав – у тому числі й матеріально – за свою ініціативу, щоб він вважав встановлений знак «своїм». Між іншим, це ще і захищає проект від безвідповідальних та голослівних «ентузіастів», які не готові серйозно поставитися до власної ініціативи: хочеш встановити сто знаків – маєш бути готовий заплатити за сто...Неправильно введений e-mail
Заповніть обов'язкові поля нижче