Олександр Грабовський, Сергій Грабовський, Марія Калашнікова

| 16.02.2018

11 серпня 1937 року старший лейтенант НКВС Волосов провів "розслідування" і постановив, що група людей, яка була знайома з німкенею Ерною Герндт є "контрреволюционной фашистской организацией". 

Почалися арешти невинних людей, які драматичним чином позначилася на родині видатного у майбутньому українського композитора-авангардиста Леоніда Грабовського. Адже це була частина його родини з батьківської сторони. 

Батько, Олександр Михайлович Грабовський, 1897 року народження, був скрипалем, працював в оркестрі Київського оперного театру. У справі сказано, що він служив у Денікінській армії, але це твердження виглядає сумнівним. В нього була дружина Наталя, і син - Леонід, якому тільки виповнилось 2 роки. 

У справі зазначається, що Олександр Михайлович "ведет себя вызывающе, грубо отвечает на задаваемый вопросы и наносит оскорбление следователю", за що отримав 7 діб карцеру. 

На допитах, які йшли протягом днів, Олександр Михайлович повністю заперечував свою участь у "фашистській організації". Нарешті, 3 серпня 1937 року, визнання з нього вибили. Він визнав, що вони всі збиралися на квартирі Ерни Герндт, та "в контрреволюционном духе читали советские газеты". 

Його брат Сергій Михайлович Грабовський, 1888 року народження, працював окулістом у 3-й поліклініці міста Києва. Служив лікарем в Червоній армії у 1919 році. 

Сергій Михайлович також винним себе не визнавав, та запевняв у своїй лояльності Радянській владі. Традиційно, слідчий через слово звинувачував його у "брехні".

Марія Михайлівна Калашнікова, 1890 року народження, домогосподарка, їх сестра, шкільна подруга Ерни Герндт, знайомство з якою стало фатальним для всієї родини. 

Всім їм закидали розголошення якихось військових секретів. 

Всі вони проживали за адресою вулиця Борохова 10 (нині Шота Руставелі), у флігелі. 

В обвинуваченні є цікавий момент: 

"Ликвидированная контрреволюционная фашистская организация… ставила перед собой задачу всемерного оказания помощи фашистской Германии для обеспечения поражения для обеспечения поражения СССР в предстоящей войне с Германией, для чего участники организации осторожно проводили фашистскую пропаганду". 

З тою самою Німеччиною, з якою вже через 2 роки СРСР буде розподіляти між собою Польщу і проводити військові паради. 

23 вересня 1937 року їх було розстріляно. 

У 1958 році Олександра і Сергія Грабовських, а також Марію Калашнікову було реабілітовано за відсутністю будь-яких доказів. 

Шота Руставелі 10

_______________10_-_2.jpg
_______________10.jpg
_______________10_-_6.jpg
_______________10_-_4.jpg
_______________10_-_7.jpg
_______________10_-_5.jpg
_______________10_-_3.jpg
< >

Неправильно введений e-mail
Заповніть обов'язкові поля нижче